Londra metal borsası

FED Başkanı Powell'ın FOMC toplantısı sonrasında, enflasyon oranlarındaki yükselişin emtia fiyatları kaynaklı olduğunu belirtmesi dikkatleri çekti.

Haftalık Gelişmeler

-FED Başkanı Powell'ın FOMC toplantısı sonrasında, enflasyon oranlarındaki yükselişin emtia fiyatları kaynaklı olduğunu belirtmesi dikkatleri çekti.

-Başkan Powell'ın aynı zamanda yükselen enflasyonun geçici olduğunu da ifade etmesi emtia fiyatlarının seyri için önem arz etmeye devam etmektedir.

-Çin, ülke ekonomik büyümesinin olumsuz yönde etkilenmemesini için yükselen metal fiyatlarına karşı rezervlerinden metal satabileceğini açıkladı. arasındaki ikili ticareti

-Çin'in almış olduğu bu karar ile endüstriyel metal fiyatlarındaki olası yükselişler, piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecektir.

-Genel olarak endüstriyel metal stokları ise, net bir tabloya işaret etmezken; çinko stoklarındaki değişimler olası arz fazlalığına kaşı izlenmektedir.

Haftalık Stok Değişimleri

-Haftalık bazda stok verilerine bakıldığında, endüstriyel metallerin stok değişimlerinde karışık bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

-Alüminyum stoklarında devam eden yükselişin bu hafta da gücünü koruduğu gözlenmektedir.

-Bakır stoklarında önceki haftalarda gözlenen güçlü yükselişlere benzer sert bir artış daha gerçekleşmiştir.

-Kurşun stoklarında bir aydır devam eden kademeli artışlar, bu hafta da devam etmiştir.

-Son olarak, çinko stoklarında görülen artışlar önümüzdeki dönemler için stok verilerinin izlenmesini daha da önemli hale getirmiştir.

Alüminyum

-Alüminyum fiyatlarında, zirve seviyeler test edildikten sonra bir miktar geri çekilme yaşanmaktadır.

-Fiyatların geçtiğimiz mayıs ayından bu yana devam ettirdiği bant hareketini yukarı yönlü kırdığı gözlenmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2700 ve $2750 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $2650 ve $2600 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Bakır

-Bakır fiyatlarında, artan volatilite ile birlikte geri çekilmeler gözlenmektedir.

-Fiyatlardaki düşüş hareketinin, teknik indikatörler ile de destekleniyor olması uyarı işareti vermektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $9750 ve $10250 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $9350 ve $9100 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Çinko

-Çinko fiyatlarında görülen yukarı yönlü hareketin, bant hareketi içerisinde devam ettiği gözlenmektedir.

-Yükseliş hareketinin gücünü koruyabilmesi için öncelikle $3150 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $3150 ve $3200 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $3050 ve $3000 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Nikel

-Nikel fiyatlarında görülen kademeli yükseliş hareketinin yerini bir miktar dengelenme çabasına bıraktığı gözleniyor

-Yukarı yönlü harekette momentumun gücünü koruyabilmesi için ilk olarak $20000 seviyesi öne çıkmaktadır. -Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $20000 ve $20500 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $19500 ve $19000 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kalay

-Kalay fiyatlarında son bir aydır gözlenen kademeli yükseliş hareketi, zirve seviyelerini tazeleyerek devam etmektedir.

-Bununla birlikte, fiyatların son bir haftadır $35000 psikolojik seviyesini kırmakta zorlandığı gözlenmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $35300 ve $36000 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise $34500 ve $34000 seviyeleri gündeme gelecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olmakla birlikte; MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kurşun

-Kurşun fiyatlarında son aylarda görülen bant hareketi, güçlü alımlar ile birlikte yukarı yönlü kırılmıştır.

-Kısa vadeli olumlu görünümün risk iştahını artırması ile birlikte fiyatlarda yeni zirveler test edilmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2450 ve $2500 seviyeleri öne çıkmakta, olası geri çekilmelerde ise $2325 ve $2275 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü de pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma