Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde  Nisan ayına ait işsizlik oranı  aylık bazda % 0.9 artarak %13,9 seviyesinde gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde  Nisan ayına ait işsizlik oranı  aylık bazda % 0.9 artarak %13,9 seviyesinde gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı ise 0,1 puanlık artış ile %51,3 olarak gerçekleşirken istihdam oranı ise 0,4 puanlık azalış ile %44,2 oldu. Hem istihdamda azalış görülmesi hem de iş gücüne katılım oranının artması Türkiye’de işsizliğin yükselmesine neden olduğu görülmekte. BİST100 endeksi dünü % 0,52 değer kazanarak günü 1.456,68 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 16,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 5,83 ile spor olurken en çok kaybettiren ise % 1,26 ile turizm oldu. ABD’de enflasyona rağmen gerileyen 10 yıllık tahvil faizleri doların küresel bazda değer kaybetmesine neden olurken Usd/Try’de  de bu bazda geri çekilme gözlendi. Ayrıca kısa vadede küresel para genişlemenin sonlanamayacağına dair verilen mesajlarda  borsada alımların yaşanmasını destekleyen unsur oldu. Biz bu görüşe katılmadığımızı ve Fed’,n Haziran veya Temmuz ayında tahvil alımının azaltımına dair mesaj vereceğini düşünüyoruz.

Bugün yurtiçinde büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi ve perakende satışlar açıklanacak.  Baz etkisi nedeniyle sanayi üretimi verilerinde sert bir yükseliş beklenmekte. Bunun piyasaya ne kadar olumlu yansıyıp yansımayacağını takip edeceğiz.

ABD:  Dün ABD’de açıklanan verilerde yıllık TÜFE beklentilerin üzerinde %5 olarak açıklanırken, aylık TÜFE'de benzer şekilde beklentilerin üzerinde %0,8 olarak açıklandı. ABD'de enflasyon Eylül 2008'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yıllık çekirdek TÜFE’de artış yaşanırken beklentilerin üzerinde %3,8 olarak açıklandı. Aylık çekirdek TÜFE'de benzer şekilde beklentilerin üzerinde %0,7 olarak gerçekleşti. ABD'de çekirdek  enflasyon Haziran 1992'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Enflasyondaki yükselişin hızla devam etmesine rağmen ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan sert düşüş dikkat çekmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin dün itibariyle % 1.43 seviyelerine kadar geri çekilmesi  doların küresel bazda değer kaybına neden olurken bu durumun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyoruz. Önümüzdeki dönemde enflasyonun daha belirgin hale gelmeye başlamasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde aynı şekilde güçlü yükselişler yaşanmasını beklediğimizin bir kez daha altını çizelim. ABD borsaları tahvil faizlerindeki düşüş ve kısa vadede küresel tahvil alım programlarında bir değişikliğe gidilmeyecek beklentisi ile dünü yükselişle kapattı.

Bugün ABD’de Michigan enflasyon beklentisi ve Michigan  tüketici güveni açıklanacak. Michigan tüketici güveninin  84.1 puana yükselmesi bekleniyor. Ancak şu anda piyasaların gözü 16 Haziran Çarşamba günü açıklanacak Fed faiz kararına çevrilmiş durumda.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası  açıkladığı faiz kararında refinansman faizini %0.00'da sabit bırakırken, marjinal borçlanma faizini %0,25'te mevduat faiz oranını ise değiştirmeyerek %-0,50'de sabit bıraktı. Avrupa Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada PEPP'in (Pandemi Acil Varlık Alım Programı) 1.85 trilyon euro büyüklüğünün tamamının kullanılmasına ihtiyaç olmayabileceği ifade edilirken varlık satın alım programı (APP) kapsamındaki net alımlar aylık 20 milyar euroluk bir hızda devam edeceği belirtildi. Ayrıca PEPP kapsamında varlık alım programının en az Mart 2022'ye kadar devam edeceği ve korona virüs krizi bitmeden aynı miktarda tahvil alımlarının sürdürüleceği belirtildi. Banka ayrıca enflasyonda hedef olan %2 seviyesi yakalanana kadar faiz oranları mevcut veya daha düşük seviyelerde kalacağını da ifade etti. Avrupa Merkez Bankası'nın çekirdek enflasyon beklentisi 2021 yılı için % 1.1, 2022 yılı için % 1.3, 2023 yılı için % 1.4 olarak oluştu. Avrupa Merkez Bankası  2021 yılı enflasyon beklentisini % 1.5'tan % 1.9'a yükseltirken 2022 yılı enflasyon beklentisini % 1.2'den % 1.5'a revize etti. Avrupa Merkez Bankası: 2021 yılı büyüme tahminini % 4.0'da % 4.6'ya revize ederken 2022 yılı büyümesini % 4.1'den % 4.7'ye yükseltti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde yaptığı açıklamalarda ekonomi hızla toparlandığını ancak kısa vadede ekonomik görünümün belirsizliğini koruduğunu söylerken piyasa faizlerinde artış gördüklerini, bu artış finansal koşullarda sıkılaşmaya yol açabileceğini ancak  erken sıkılaşmanın büyüme ve enflasyon için risk oluşturduğunu ifade etti. Legarde, beklentilerinin enflasyonun hala %2'nin altında kalması şeklinde oluşurken enflasyonun yılın 2. yarısında daha da yükseleceğini düşündüklerini buna rağmen enflasyondaki yükselişin geçici faktörlerden kaynaklandığını belirtti. Toplantıda bazı üyeler arasında piyasada likiditenin azalacağı yaz aylarında yapılacak varlık alımları konusunda görüş ayrılıkları yaşandığı da toplantı metnine kaydedildi. Bundan sonraki süreçte bu tartışmaların daha sert yaşanacağını düşünüyoruz.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1451 seviyesinin altında önce 1443 ve arkasından 1433 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1462 direncinin kırılması halinde önce 1470 ve arkasından 1480 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1581 seviyesinin kırılması halinde önce 1591 ve arkasından 1610 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1570 desteğinin altında önce 1556 ve arkasından 1541 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.4100 seviyesinin kırılması halinde önce 8.3800 ve arkasından 8.3470 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.5150 direncinin üzerinde önce 8.5430 ve arkasından 8.5870 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1891 seviyesinin altında önce 1882 ve arkasından 1873 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1903 direncinin kırılması halinde önce 1909 ve arkasından 1916 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#Selva Gıda’ nın 26.000.000 adet payının pay başına 3,06 TL fiyattan halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#ARSAN ARSAN TEKSTİL -  Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL’den 400 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#BALAT  BALATACILAR - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun 1,3 milyon TL’sinin makine revizyonunda, 4,2 milyon TL’sinin borç ödemelerinde, 6,3 milyon TL’sinin ise işletme sermayesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#BASGZ  BAŞKENT DOĞALGAZ  -  Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.Şirket tarafından eski haline getirilen toprak ve stabilize zeminler için zemin tahrip bedeli tahsil edilmemesine dair talebin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce reddedilmesi kapsamında açılan davanın şirket lehine sonuçlandığı açıklandı.

#CASA  CASA EMTİA PETROL - Şirketin KRC Akaryakıt ile birleşmesine yönelik ön görüşmelerin yapılmasına karar verildiği açıklandı.

#DGKLB DOĞTAS KELEBEK MOBİLYA - Sermaye artırımından elde edilen fonun 57,1 milyon TL’sinin banka kredileri ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

#DERHL DERLUKS DERİ - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Emiliano Zapata Deri’nin sermayesinin 10 milyon TL’den 25 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında alınan Genel Kurul Kararının tescil edildiği açıklandı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji’nin halka arzı kapsamında Borsa ve SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#FADE FADE GIDA - Şirketin Biyoteknoloji alanında bitki biyoteknoloji çalışmalarına yatırım kararı yapmasına karar vermesi kapsamında, Eğitim ve Ar-Ge Sürecinin Başlatılması çerçevesinde PYO Teknik Mühendislik ile Danışmanlık ve Hizmet alımı için sözleşme imzalandığı açıklandı.

#FENER FENERBAHÇE - Şirketin Ziraat Bankası, DenizBank, HALKB, ve YKBNK’dan oluşan konsorsiyum Mart ayında imzalamış Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi kapsamında yapılandırma ön koşullarının yerine getirildiği ve şirketin bankalara olan borçluluğunun yeniden yapılandırmasının tamamlandığı açıklandı.

#GARFA GARANTİ FAKTORING - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 175 milyon TL’den 397,5 milyon TL’ye yükseltilmesi işlemi tescil edildi.

#INVEO INVEO YATIRIM HOLDING - Bodrum Girişimcilik’e 200.000 TL yatırım yapılarak %10 oranında iştirak edinildiği açıklandı. Aposto Teknoloji’ye 857.607 TL yatırım yapılarak %10 oranında iştirak edinildiği açıklandı.

#IDGYO İDEALİST GMYO - TOKİ tarafından yapılan 3 ilde 278 muhtelif satılık arsa ve 2 kiralık taşınmazın vadeli açık artırma konusu olan TOKİ Arsa Müzayedesine katılım sağlandığı açıklandı.

#KOZAL KOZA MADENCİLİK - Ağrı’da şirkete ait Mollakara Altın Ve Gümüş Projesinde üretime 2022 yılının son çeyreğinde başlanmasının planlandığı açıklandı.

#ZRGYO  ZİRAAT GMYO - ZRGYO’nun halka arzından pay alan ve 33 günlük sürede sahip oldukları gün sonu en düşük şirket payını ZRGYO’ya geri satma hakkında 33 günlük elde tutma süresinin 8 Haziran’da sona erdiği, geri alım taahhüdünden yararlanmak için başvuru süresinin bugün sona ereceği açıklandı. 

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma