img

Fx gündem


Euro Bölgesi’nde ocak ayı öncü PMI rakamları beklentilerinden güçlü gelerek 7 ay sonra ilk kez eşik değer olan 50,0 seviyesinin üzerine çıktı. Bu veri Avrupa ekonomilerinde yumuşak bir iniş yaşanabileceği beklentilerini güçlendirdi. ABD’de ise imalat ve hizmet PMI rakamlarında sınırlı bir yükseliş gözlense de eşik değerin altında kalmaya devam etti. Microsoft’un kârında gözlenen düşüş ve ileriye yönelik karamsar beklentiler bu sabah küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler       

•    10:00 Türkiye – Reel Kesim Güven Endeksi Önem: Düşük

•    12:00 Almanya –IFO Güven Endeksi Önem: Orta

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ocak ayı iç borçlanma programına 10 yıl vadeli TÜFE endeksli tahville devam etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 10 yıl vadeli tahvil ihalesinde reel bileşik faiz eksi yüzde 2,60 olarak kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması olduğunu söylediği düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı. Borç yapılandırma paketinde vade 4 yıl olacak. Bakan Nebati, "Devlete borçlar 48 aylık taksitler halinde ödenecek. Peşin ödemede yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90'ından vazgeçilecek" dedi. Yurt içinde bugün reel kesim güven endekslerinin açıklanması bekleniyor.

 Euro Bölgesi

 S&P Global'in verilerine göre Euro Bölgesi'nde imalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI endeksi ocak ayında 49,3'ten 50,2'ye yükseldi. Beklenti 49,8'di. Endeks böylece Haziran ayından beri ilk kez kritik 50 eşiğini aştı. Bölgede hizmet PMI endeksi 50,7'ye yükseldi. Beklenti 50,1'di. İmalat PMI endeksi ise 48,'e yükseldi. Bu, 5 ayın en yüksek seviyesi olsa da hala daralma bölgesinde kaldı. Beklenti 48,5'ti. Enflasyondaki yavaşlama, enerji kriziyle mücadele eden Euro Bölgesi'nde hava koşullarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve tedarik zinciri sıkıntılarındaki azalma gibi faktörler ekonomiye dair iyimserliğe neden oluyor. Ancak yine bugün bölgenin en büyük 2 ekonomisi olan Almanya ve Fransa'da açıklanan veriler hala tablonun sıkıntılı olduğunu ortaya koydu. Bugün Almanya’da Ifo iş iklimi endeksi verisi takip edilebilir.

 ABD

ABD'de dün açıklanan makroekonomik verilere göre imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) sırasıyla 46,8 ve 46,6 ile beklentileri geride bıraksa da, verilerin hala daralmaya işaret etmesi ekonomiye ilişkin soru işaretlerini artırdı. Öte yandan, ülkede açıklanan şirket karlılıkları piyasa öngörülerinin üzerinde gerçekleşse de gelecek döneme ilişkin tahminlerinin çoğunlukla olumsuz olması pay piyasalarını baskılıyor. Dün açıklanan şirket finansal sonuçlarına göre, ABD'li teknoloji şirketlerinden Microsoft'un net karı, geçen yılın ekim-aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12 azaldı. Söz konusu gelişmeler sonrası ABD'de 3 aylık hazine bonosu ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark 125 baz puana çıkarak ülkede resesyon endişelerinin güçlendiğine işaret etti.

Kaynak: Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.