TCMB’den revizyon bekleniyor

Saat 10.30’da açıklanacak yılın son Enflasyon Raporu ile Merkez Bankası’nın güncel enflasyon tahminlerini görme şansı bulacağız.

Saat 10.30’da açıklanacak yılın son Enflasyon Raporu ile Merkez Bankası’nın güncel enflasyon tahminlerini görme şansı bulacağız. Son raporun yayımlandığı Temmuz ayında TCMB’nin 2020 için yıl sonu enflasyon tahmini %8,9 olarak belirlenmişti. Söz konusu tarihten bu yana TL’de yaşanan sert değer kaybı ve enflasyon beklentilerindeki artış nedeniyle yılsonu tahmininde yukarı yönlü revizyon görmeyi bekliyoruz. Hatırlanacağı gibi yeni ekonomi programında da yıl sonu enflasyon tahmini %10,5 olarak belirlenmişti. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın da tahminini çift haneye taşıması şaşırtıcı olmayacaktır. TCMB ayrıca Enflasyon Raporu ile zaman zaman para politikasına ilişkin sinyaller de verebiliyor. Bu noktada son toplantısında faizleri sabit tutan TCMB’nin önümüzdeki aylarda daha fazla sıkılaştırmaya ne derece yakın olduğunu anlamaya çalışacağız.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul sert düşüşün ardından destek arıyor. Artan korona virüs vakalarının ekonomik aktivite açısından yarattığı tehdit risk iştahının hafta başından bu yana küresel ölçekte düşük seyretmesine neden oluyor. Her ne kadar sert geri çekilmenin ardından tepki alımları göze çarpıyor olsa da bunun şimdilik büyük resmi değiştirecek ölçeğe ulaşmadığını görüyoruz. Teknik açıdan daha ılımlı bir tablodan bahsedebilmek için öncelikle 1155 puanın üzerinde olunması gerektiğini söylemek mümkün. Aşağıda ise 1130 ilk güçlü destek noktası olarak izlenebilir. TL’deki değer kaybının artarak devam ediyor oluşunun ise hisse senetlerinin görünümü açısından risk teşkil ettiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla kurdaki yükseliş sürerken bugün TCMB’nin vereceği mesajlar da Borsa İstanbul’da yakından takip edilecektir.

 

 

EUR/USD güç kaybediyor. Risk iştahının artan korona virüs vakaları nedeniyle önceki haftalara kıyasla belirgin şekilde daralması yatırımcıların dolar tercihinin ön planda kalmasına neden oluyor. Buna ek olarak ABD’de mali teşvik paketinde uzlaşmanın henüz sağlanamamış olmasının da dolara direnç kazandırdığını söyleyebiliriz. Bu şartlar altında paritede yukarı yönlü denemeler genel görünümü değiştirmezken teknik açıdan kısa vadede en önemli direnç olarak gördüğümüz 1,1870 seviyesinin altında kalmaya devam ediyoruz. Yarınki toplantıda ECB’nin ekonomideki aşağı yönlü riskler nedeniyle güvercin mesajlar verme ihtimalinin yüksek olduğunu da düşünürsek koşullar değişmedikçe paritede anlamlı bir değer kazanımı görmeyi beklemiyoruz.

 

Enflasyon Raporu öncesinde TL’de zayıflık artarak devam ediyor. Son enflasyon raporuna göre TCMB’nin yılsonu enflasyon tahmini %8,9 seviyesinde bulunuyor. Ancak gerek mevcut eğilim gerekse beklentiler, %11,75 seviyesinde bulunan enflasyonun yılsonunda çift haneli bir değer alma ihtimalinin çok yüksek olduğuna işaret ediyor. Kaldı ki, yeni ekonomi programında da yıl sonu enflasyon tahmini %10,5 olarak açıklanmıştı. Bu açıdan bakıldığında yılın son enflasyon raporunda TCMB’nin enflasyon tahminini çift hanelere revize etmesi piyasalar açısından şaşırtıcı olmayacaktır. Olası revizyonda TCMB’nin piyasa beklentisine ne derece yaklaşacağının burada önemli olan nokta olduğunu düşünüyoruz.

 

Ons altın 1900 dolar sınırındaki seyrini sürdürüyor. Piyasalardaki dalgalanmalara çok ciddi bir tepki vermeyen değerli metaller genel olarak sakin bir görünüm sergilerken altının ons fiyatının da 1900 dolardan çok fazla uzaklaşmadığını görüyoruz. Teknik açıdan bakıldığında ise mevcut tablonun net bir yöne işaret etmediğini söylemek mümkün. Bu noktada yukarıda 1920 dolar aşılmadıkça görünümün değişmesini beklemiyoruz. Aşağıda ise 100 günlük hareketli ortalamanın da geçtiği 1885 doları ilk önemli destek noktası olarak takip ediyoruz.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Okunma