Piyasalarda kaygılar derinleşiyor

Piyasalarda risk algısının arttığı bir gün geride kalırken, altın is yedi yılın en yüksek seviyesinde yeni zirveler kaydettiği bir günü geride bıraktı.

Piyasalarda risk algısının arttığı bir gün geride kalırken, altın is yedi yılın en yüksek seviyesinde yeni zirveler kaydettiği bir günü geride bıraktı. Virüs salgını kaygısıyla piyasalardaki risk iştahının kaçması sonrası, altın dünkü seansa 1611,27 dolar/onstan başladı. Günün ilk saatlerinden kar satışlarıyla 1603,74 dolar/onsa kadar çekilen sarı maden, bu seviye sonrası güçlü bir ralli başlattı. Corona virüs salgınıyla ilgili gelişmeler takip edilirken, İran’da görülen vakalardaki ölü sayısının artması sonrası piyasalardaki kaygılar da arttı. Küresel hisse senedi piyasalarındaki satışlar derinleşirken, piyasalardaki güvenli liman arayışıyla altını yeni zirvelere taşındı. Bu süreçte altın 1623,62 dolar/onsla günün en yüksek seviyesini kaydetti. Seans sonunda 1618,48 dolar/onstan dengelenen sarı maden, günü yüzde 0,4 kazançla seansı tamamlamış oldu.

Gümüş ise dün kar satışların neticesinde günü kırmıza kapatırken genel pozitif görünümü sürdürmeye devam etti. 18,43 dolar/onstan güne başlayan beyaz maden, günü 18,36 dolar/onstan kapatırken, günlük bazda yüzde 0,4 değer kaybetmiş oldu.

Platin dünkü seansta 1000 dolar/onsun üzerinde tutunamayarak kırmızıda kapattığı bir günü geride bıraktı. 1008,04 dolar/onstan güne başlayan platin, 980,16 dolar/onstan seansı tamamladı ve öncelikle güne kıyasla yüzde 2,8 değer kaybetmiş oldu.

Paladyum ise rekorunu tazeledikten sonra, dünkü seansta genel olarak yatayda hareket ederken günü kırmızıda kapatmaktan kaçamadı. 2714,32 dolar/onstan güne başlayan paladyum, 2698,28 dolar/onstan günü tamamladı ve günü 0,6 kayıpla tamamlamış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta genel olarak alış ağırlıklı işlemler gerçekleşirken, fiyatlar dünya fiyatlarının üzerinde 0,5 dolar/onsla seyretti. Borsa İstanbul’da İşlem hacmi açısından hareketli bir gün geride kalırken, toplamda 2375 kg altın, 1869 kg gümüş işlemiyle günü tamamladı.

 


Hibya Haber Ajansı

856
Okunma