Piyasalarda bu hafta

Yurtiçinde Gözler TCMB Toplantısına Çevrildi… 2020 yılında planlanan takvime göre 12 toplantısı bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk toplantısını

Yurtiçinde Gözler TCMB Toplantısına Çevrildi…

2020 yılında planlanan takvime göre 12 toplantısı bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk toplantısını gerçekleştirecek. (16 Ocak) Özellikle, 2019 yılında toplamda 1200 baz puan indirime giden bankanın, Ocak ayı toplantısında faiz patikasına dair yaklaşımı merak ediliyor. Piyasa beklentisi bankanın politika faizinde değişiklik yapmaması yönünde.

Yurtiçinde, Cari Denge, Sanayi Üretimi ve Bütçe Dengesi rakamları açıklanıyor…

TCMB tarafından açıklanacak olan Ödemeler Dengesi Gelişmeleri verileri alt kalemlerinden biri olan Cari Denge’de net ticaret dengesinin azalan olumlu katkısı ve mevsimsellik etkisi ile birlikte Kasım ayında açık verilebileceğini öngörüyoruz. ( 13 Ocak) Cari Denge’de Kurum olarak 600 milyon dolar açık verilebileceğini tahmin ediyoruz. Piyasa beklentisi ise 300-400 milyon dolar civarında açık olabileceği yönünde şekilleniyor.

TÜİK tarafından açıklanacak olan Sanayi Üretimi verisi takibimizde olmaya devam ediyor. Özellikle, büyüme verisi tarafında öncü göstergelerden birisi olan sanayi üretimi verisinde Kasım ayında toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. (14 Ocak) Kasım ayı verisinde kurum beklentimiz yıllık bazda %5,2 düzeyinde artışın yaşanabileceği yönünde.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2019 yılı Aralık ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporunun yayımlanması bekleniyor. (15 Ocak) 2019 yılı Kasım ayında bütçe dengesi 7,8 milyar TL ve faiz dışı denge ise 15,2 milyar TL fazla vermişti. 2019 yılı Ocak-Kasım dönemi bütçe dengesi 92,9 milyar TL açık vermişti. Açıklanması beklenilen veriye dair piyasa beklentisi bulunmamaktadır.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Toplantı Tutanaklarını yayımlayacak…

Banka, 12 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısı ardından yayımlanan karar metninde, bankanın faiz oranlarında değişikliğe gitmediği açıklanmıştı. Yönetim Konseyi enflasyonun bankanın hedefi olan %2,0 seviyesine yakınsayana kadar mevcut faiz oranlarının cari veya düşük seviyede kalmasını öngördüğü belirtilmişti. Banka’nın yayımlayacağı Aralık toplantısına dair tutanaklar özellikle, yönetim konseyinin ileriye yönelik mesajlara dair ipuçları içerebilir. (16 Ocak)

Global Piyasalarda, Çin Büyüme, ABD, İngiltere ve Euro Bölgesi Enflasyon dataları ile Fed Bej Kitap Raporu gündemde olmaya devam edecek.

Ayrıca, 15 Ocak tarihinde ABD ile Çin arasında ticaret müzakerelerine dair Faz-1 anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

ABD'de 2020 Başkanlık seçimleri için Demokrat Partiden aday adayı olan isimler, Iowa'da düzenlenen canlı yayında buluşacak. (14 Ocak) Citi'nin organizasyonu 13-14 Ocak tarihlerinde Londra'da yapılacak.

Citi'nin Türk Konferansı'nda, 2 gün boyunca Türk devleri uluslararası yatırımcılarla birebir toplantılarda tanışma fırsatı bulacağı, Konferansa Türkiye'den 17 Şirket katılacak. (Kaynak: Dünya)

Kaynak: A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş
Hibya Haber Ajansı

727
Okunma