Mayıs istihdam raporu şaşırttı

ABD’de Mayıs ayında 8 milyon azalması beklenen istihdam 2,5 milyon artarken, %19,7’ye çıkması beklenen işsizlik %13,3 seviyesine gerilemiş oldu.

ABD’de Mayıs ayında 8 milyon azalması beklenen istihdam 2,5 milyon artarken, %19,7’ye çıkması beklenen işsizlik %13,3 seviyesine gerilemiş oldu. İstihdamdaki artış, Mayıs ayının belli bir döneminde bölgesel olan yeniden açılmalardan kaynaklanmış görünüyor. İmalat sanayiinde Nisan ayında revize edilen veriye göre kaybedilmiş 1,3 milyon istihdama karşılık Mayıs’ta 225 bin kişi işe dönmüş görünüyor. Nisan’da 19,7 milyon istihdam kaybetmiş olan özel sektörde ise 3,1 milyonluk artış var. Kamuda ise istihdam kaybı sürüyor. Genel olarak istihdamdaki 20 milyon üzerindeki kayıptan sonra Mayıs’ta sağlanan 2,5 milyonluk artış, en azından yeni bir işten çıkarma dalgasına işaret etmemesi açısından pozitif olarak değerlendirilebilir.

 

İşsizlik oranında %13,3’e düşüş sağlanmakla beraber, pandemi sürecindeki işten çıkarmalarda işgücünün dışına da önemli bir çıkış söz konusu olmuştu. Bu nedenle bu dönemde iyi bir gösterge olabileceğini düşündüğüm uzun dönemli işsizlikte %22,8’den %21,2’ye olan düşüş en azından işgücüne tekrar dönerek ya çalışmaya ya da iş aramaya başlayan bireyler olduğunu gösteriyor. Katılım oranı %60,2’den %60,8’e çıkmış; tabii normal koşullara yaklaşılması için %62 üzerine tekrar çıkması gerekiyor. Çalışma saatinde Nisan’da 34,2’ye düşüş firmaların salgın nedeniyle çalışma saatlerini kısaltmalarından kaynaklanmıştı, birkaç firmanın tam mesaiye geçmesi bu rakamı 34,7’ye çıkartmış. Ücretlerdeki yapaylık olağan dışı koşullarda devam ediyor. Nisan’da işten çıkarılan düşük gelir düzeyli çalışanlar ve yöneticilerin içeride kalması nedeniyle aylık %4,7, yıllık %8 artan ücretler, doğal olarak aylık %1 geriledi ancak pandeminin olağan dışı koşulları yıllık veride ücret enflasyonunun %6,7 olması ile halen yansıtılıyor.

 

Sonuç olarak; kısmi açılmaların olduğu Mayıs’ta bir kısım işe dönüş göstermesi bakımından olumlu, ancak işgücü kapasitesinin önemli kısmı atıl kalmaya devam ediyor ve bir önceki ayda yaşanan 20 milyon üstü kaybın sadece 2,5 milyonu geri dönmüş durumda. Haziran ve sonrasında işe dönüşlerin hızlanarak artması gerekiyor, ancak işsizlik öngörülebilir bir süre daha virüs öncesi dönemden yukarıda olacak.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma