FX Piyasaları

Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı bulunmazken, yurt dışında TSİ 15.30'da ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi öne çıkıyor.

USD/TRY: Dolar'da küresel çapta zayıflık devam ederken, Gelişmekte Olan Para birimleri bu sabah hafif alıcılı. Dün sepet bazında (1USD 1 EUR ortalaması) %2,4 oranında değer kaybeden ve negatif ayrışan TL'de ise bu sabah da baskı devam ediyor. Yurtdışı piyasalarda gecelik vadede lira faizlerinde gözlenen olağanüstü seviyelerin tekrar normale döndüğünü izlerken, 5 yıllık CDS'imiz 592 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Gösterge faizin de %12'ye yaklaştığını izliyoruz. Kurda teknik seviyelere baktığımızda ise yükselişin sürmesi durumunda 7,14 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde de 7,02 desteği önemli gözüküyor. Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı bulunmazken, yurt dışında TSİ 15.30'da ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi öne çıkıyor.EUR/USD: Küresel çapta Dolar zayıf bir görüntü sergilemeye devam ederken, dün 1,1863 seviyesinden kapatan parite bu sabah yükselişini sürdürüyor. Teknik olarak baktığımızda, seanslık grafikte göstergeler tekrar güçlenirlerken, 1,1910 direnci önemli gözükmekte. Öğleden sonra ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin izleneceği günde parite 1,1850 desteğinin üzerinde kalarak bu seviyeyi kırmayı deneyebilir ve 1,1960 ardından 1,1995 seviyesini hedefleyebilir. Diğer yandan, 1,1850 desteğinin altında 1,1810 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.


XAU/USD: Reel faizlerdeki düşük seviyeler, bol likidite ortamı ve Dolar'daki baskının devam etmesi ile birlikte değerli madene olan talebin devam ettiğini gözlemlerken, dün 2.038 seviyesinden kapatan Ons Altın bu sabah dünkü kapanışın üzerinde seyrediyor. Öğleden sonra ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin izleneceği günde, Ons Altın 2.038 seviyesinin üzerinde kalarak 2.070 seviyesini hedeflemek isteyebilir. Ana direnç ise 2.097 seviyesinde. Diğer yandan, 2.038 seviyesinin altına sarkma yaşanması durumunda 2.022 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma