Fx piyasalar

Fed Başkanı Powell ekonominin çok güçlü ve enflasyonist baskıların yüksek olduğunu, bu nedenle daha hızlı bir şekilde varlık alımlarının azaltımı olabileceğini belirtti ve varlık alım programının belki birkaç ay önce tamamlamayı düşünmenin uygun olabileceğini söyledi.

USD/TRY: Fed Başkanı Powell ekonominin çok güçlü ve enflasyonist baskıların yüksek olduğunu, bu nedenle daha hızlı bir şekilde varlık alımlarının azaltımı olabileceğini belirtti ve varlık alım programının belki birkaç ay önce tamamlamayı düşünmenin uygun olabileceğini söyledi. Piyasa katılımcıları bu açıklamalar sonrası makroeokonomik ve faiz projeksiyonlarının da yayınlanacağı 15 Aralık'taki Fed toplantısını bekleyecek. Omicron varyantına ilişkin belirsizlik ve Fed'in sıkılaşmaya işaret eden açıklamaları ile borsalar dün baskı altında kalırken, bugün şahin Fed'e karşılık risk iştahı toparlanma eğilimi gösteriyor. Powell'ın açıklamalarına rağmen dün %0,45 oranında düşüş kaydeden Dolar endeksinde (DXY) ise bu sabah da kısmi düşüş gözleniyor. Fed'in ardından muhtemelen diğer majör merkez bankalarının da enflasyona kayıtsız kalamayacağı beklentileri Dolar'daki baskıyı açıklayabilir. Ancak, bunun kalıcılı olamayacağını ve Dolar'ın tekrar toparlanma eğilimi gösterebileceğini düşünüyoruz. Omicron varyantının büyümeler üzerindeki olası etkileri de düşünüldüğünde Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde aşağı yönlü riskler gündemde kalabilir. Şahin Fed ve yurtiçinde faiz indirim beklentilerinin armasıyla Dolar / TL'de ise oynaklık sürebilir. Kurda teknik seviyelere bakıldığında yukarıda 13,60 ve 13,88 sıralı dirençler konumunda. Aşağıda ise 13,25 ve 13,04 sıralı destekler olarak izlenebilir. Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın bugün TSİ 18'de Temsilciler Meclisi'nde sunumu bulunmakta. Veri tarafında ise ABD ISM imalat PMI, ADP özel sektör istihdamı izlenecek.

EUR/USD: Dün 1,14'e yaklaştığı sırada Powell'ın aralık ayı toplantısında varlık alımlarının azaltılmasına hız verilmesi tartışmalarını beklediğini söylemesi ile paritede sert satış görüldü ve 1,1236 seviyesine kadar düşüş yaşandı. Buradan gelen tepki sonrasında ise günü 1,1342 seviyesinden kapatan parite, bu sabah risk iştahındaki pozitif görüntüye karşın dünkü kapanış seviyesi etrafında seyrediyor. Fed'in ardından ECB'nin de enflasyondaki yükselişe kayıtsız kalamayarak şahinleşebileceği beklentisinin oluşmuş olabileceğini düşünüyoruz. Bu da Avro'yu destekleyebilir ancak Dolar'ın da dirençli kalmasını bekliyoruz. Bu kapsamda, yaşanan fiyatlamalar da düşünüldüğünde paritede bant hareket gözlenebilir. Destek 1,1260 seviyesindeyken, yukarıda 1,1375 ve 1,1430 sıralı dirençler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Powell'ın aralık ayı toplantısında varlık alımlarının azaltılmasına hız verilmesi tartışmalarını beklediğini söylemesi ile değerli maden dün akşam satışlarla karşılaştı ve 1.770 seviyesine kadar geriledi. Günü ise 1.771 seviyesinden %0,7 oranında kayıpla tamamladı. Bu seviyelerden gelen tepkiye karşın şahin Fed'in değerli madende baskı yapmasını bekliyoruz. Bu kapsamda, Ons Altın'ın 1.794 direncinin altında kalarak tekrar 1.770 seviyesine kadar geri çekilebileceğini düşünüyoruz. Ana destek ise 1.757 bölgesinde. Diğer yandan, 1.794 direncinin aşılması durumunda 1.805 tepki gelebilecek seviye olarak izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma