FED faiz kararı bekleniyor

*Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon beklentisini 7.4'ten yüzde 8.9'a yükseltti. TCMB ayrıca 2021 yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 5.4'ten yüzde 6.2'ye yükseltti.(İkon Menkul)

TCMB Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Yükseltti…

*Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon beklentisini 7.4'ten yüzde 8.9'a yükseltti. TCMB ayrıca 2021 yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 5.4'ten yüzde 6.2'ye yükseltti. Ankara'da "Enflasyon Raporu 2020-3" bilgilendirme toplantısında sunum yapan TCMB Başkanı Murat Uysal, küresel büyümedeki toparlanmanın gücüne ve sürekliliğine ilişkin belirsizlikler olduğuna işaret ederek, enflasyonda ise salgın döneminde artan gıda fiyatlarına rağmen küresel büyüme görünümündeki zayıflama ve ham petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ikinci çeyrekte aşağı yönlü bir seyir izlendiğini belirtti. (Açıklamanın detayları için: https://ikon.news/haber/detay/911802 ).  

*Diğer yandan bugün TCMB’nin 23 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği  PPK toplantı tutanakları özeti yayınlandı. Buna göre; Uygulanan politikaların finansal piyasalar, büyüme ve istihdam üzerindeki etkinliği, ülkeler itibarıyla salgının seyri ile politika alanının büyüklüğüne göre farklılaşabilecektir denildi. Ayrıca, Destekleyici politika önlemleri ve normalleşme adımları yakın dönemde risk iştahında bir miktar artışa neden olmasına karşın gelişmekte olan ülkelere yönelen portföy akımları zayıf seyretmeye devam etmektedir”denildi. (haberin detayları için: https://ikon.news/haber/detay/911804 ). 

Fed Faiz Kararı Bekleniyor…


*Bu akşam 21:00’da FED faiz kararını açıklayacak. %0.25 düzeyindeki faiz oranında değişiklik beklenmiyor. Faiz kararı sonrası 21:30’da Fed Başkanı Powell’ da açıklamalarda bulunacak.

 

 

Kaynak İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma