Ekonomik gelişmeler

Bu sabah BIST100’de yukarı yönlü bir açılış beklemekteyiz. Dün, sanayi hisselerinin desteği ile endeks günü pozitif kapatmayı başardı. Bugün ise bankacılık hisselerinin endeksi yukarı taşıyarak 1100 seviyelerini kırmasını bekliyoruz. Yatırımcılar gözü USD/TRY ve TRY/GR hareketlerinde olacak.


Piyasa Gelişmesi
ECB Öncesi Beklentiler; Hiç beklentinin olmadığı ortamda beliren çok beklenti başlıkları; ana etken Fed!


Yabancı Yatırımcı İşlemleri
Ağustos ayında yabancı yatırımcılar borsada 817 milyon $'lık net satış gerçekleştirdi

Hisse Senetleri
 TAVHL; TAV Havalimanları Ağustos ayı toplam yolcu trafiği geçen yıla kıyasla %69 daraldı / TAVHL, THYAO, PGSUS için nötr


Ekonomik Veriler

  • 09.00 : Almanya, ihracat, %5-aylık, Temmuz,
  • 09.00 : Almanya, ithalat, %3-aylık, Temmuz,
  • 12.00 : Euro Bölgesi, GSYH, -%12.1-çeyrek, -%15-yıllık, 2Ç.
  • 12.00 : Euro Bölgesi, İstihdam Değişikliği-yıllık, 2Ç.

Piyasalarda Bugün
ABD’de Emek Günü kutlamaları nedeniyle spot piyasaların tamamen, vadelilerin ise kısmen kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde Asya fiyatlamaları hariç genel yatırımcı algısının pozitif tarafta olduğu görüldü. Avrupa hisse senetlerinde otomobil üreticileri önderliğinde yükseliş eğilimi dikkat çekerken, yerelde BİST 100 endeksi için de benzer eksende ve fakat düşük işlem hacmi ile hareket etme isteği takip edildi.


Eğer Hafta başlangıcında Amerikan piyasalarının kapalı olması nedeniyle klasik işleyiş takip edilseydi yatırımcılar açısından daha sakin olması beklenebilirdi. Ancak, iyimserliğin Avrupa kıtasında öne çıkması, Türk varlıklarının uzun bir süre sonra paralel hareket etme isteği ve Asya’da takip edilen zayıf eğilim bu farklılaşmanın gündeme gelmesine neden oldu. 7 Eylül fiyatlamalarında Avrupa hisse senetleri Perşembe günü gerçekleştirilecek olan ECB toplantısı öncesinde muhtemel haber akışını odak noktaya almadan ve ABD’de geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günlerinde yaşanan teknoloji grubu satışlarının uzun soluklu olabileceği düşüncesini bertaraf ederek pozitif yönde ayrışma sergiledi. EURUSD paritesi düşük işlem hacminin de katkısıyla 1.18 bölgesi etrafında yatay seyrederken, Brexit haber akışı daha çok GBP çaprazları üzerinden etkileşim sergiledi.


15 Ekim tarihinde anlaşmalı veya anlaşmasız Brexit gerçekleşeceğine dair belirsizlik yaz aylarında fiyatlamalara beklendiği ölçekte etki etmezken, son gelişmelerin ardından bir kez daha sıklıkla konuşulur oldu. Başbakan Johnson tarafından yapılan son açıklamaya göre Birleşik Krallık açısından çıkış bir şekilde tamamlanacak. Çekirdek prensiplerin bu süreçte korunacağını belirten Başbakan, daha az önemli olarak değerlendirilen farklı başlıklarda uzlaşmanın kapısını ise aralık bıraktı. Ayrışmanın belirdiği balıkçılık ve kamu yardımları konusu hala negatif. GBPUSD paritesi 1.32 bölgesinin aşağısında seyrederken, olumsuz haber akışının sürmesi durumunda 1.29 bölgesine dek sert çekilmenin senaryolardan birisi olduğunu belirtmek isteriz.


Yeni gün başlangıcında ABD vadeli endeksleri Nasdaq cephesindeki sınırlı kayıp eğilimi hariç pozitif açılışa işaret ediyor. Keza Avrupa fiyatlamaları da. Spot Asya işlemleri ise Başkan Trump’ın Çin ile ilgili yaptığı son açıklamalar sonrası satıcılı. Buna göre, Başkan Trump’ın görevine ikinci dönemde de devam etmesi durumunda iki ülke ekonomilerini ayrıştırma eğilimi devam edecek. Hali hazırda Çin ile iş yaparken ABD ekonomisi milyarlarca dolar kaybediyor ve iş yapmadığı takdirde bu kayıp söz konusu olmayacak. Ayrıca, istihdamı ülke dışında tutan firmalar için de gümrük tarifeleri devreye alınacak.


Sınırlarımız dışındaki haber akışının farklı başlıklar üzerinden ağırlıklı negatif seyrettiği günde BİST 100 endeksi pozitif ek katalizör olmamasına rağmen Cuma gününün ardından bir kez daha güçlü kalma isteği içerisinde oldu. İşlem hacmi 11.5 milyar TRY ile 17 Ağustos tarihinden bu yana en düşük seviyede gerçekleşirken, 84 hisse günü artıda tamamladı, 8 hisse değer kaybetti. Yükselişin kırılımlarında farklı sektörler belirirken (gayrimenkul, sanayi gibi) banka/sanayi rasyosu 0.70 civarındaki yataylaşmasını korudu.

Haber Akışı

Amerikan dolarının seyri haftanın ilk işlem gününde ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle genel olarak yatay performansa işaret ederken, GBP cephesindeki geri çekilme ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki farklılaşma dikkat çekti. EURUSD paritesinin 1.18 bölgesi etrafında şekillendiği günde Doğu Avrupa üyeleri Asya emsalleri ile birlikte güçlü seyretti. Bugün açıklanacak olan 2Ç GSYH verisi öncesinde ZAR ve petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenen RUB gibi emsallerimiz ise zayıf performans ortaya koydu.
Türk lirası Amerikan doları karşısında günü -%0.16 ile tamamlarken, BİST endeksi kapanışı %0.97 primlenme ve 1096 puan seviyesinden gerçekleşti. 10 yıl vadeli tahvilde faizin son düzeyi %13.88 oldu.


EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları Rusya varlıklarının negatif ayrışması dışında genele yayılır şekilde yükselişlerle gerçekleşti. Euro Stoxx 50 %1.64, FTSE 100 %2.39, CAC 40 %1.79 ve DAX %2.01 düzeyinde performans sergiledi. Petrol fiyatlarındaki geri çekilmenin etkisiyle Rusya (RTS, USD) varlıkları ise -%0.12 ile takip edildi.


Majör ABD endekslerinin Emek Günü nedeniyle kapalı olduğu günde kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıklarının alıcılı seyrettiği görüldü. Bovespa kapanışı %0.52, Merval ise %1.37 oldu.


Asya’da 8 Eylül işlemleri Çin varlıklarındaki satıcılı seyir dışında genel olarak olumlu seyretmekte. TSİ 08.10/ NKY 225 %0.50, Hang Seng -%0.57, CSI 300 -%0.50 ve KOSPI %0.57 ile takip edilmekte.PBOC tarafından fixing kur ayarlaması ise 6.8364 ile yuanda sınırlı yükselişe işaret ediyor.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde son dönem hareketliliğin ardından üç önemli faktörün yakından takip edildiğini düşünüyoruz: 1- TRY performansı. 2- CDS’in gelişimi. 3- Faiz hadleri. Bir süre daha dengelenme arayışı devam edebilir. Teknik açıdan takip ettiğimiz seviyeler (haftalık bazda) 1062 ve 1144. Bandın dışına çıkılması ise farklı haber akışlarının tetiklemesi ile olabilir. USDTRY paritesi işlemlerinde Türk lirasına likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini izleyeceğiz. Teknik açıdan kritik 7.4080 bölgesini takip ediyoruz. EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. 1.1700-1.1950 bant hareketinin korunma çabalarını yakından izliyoruz. 1.16 bölgesinin üzerindeki eğilim orta vadeli genel EUR yaklaşımını desteklemeye devam edebilir. 1.1820 seviyesi üzerindeki oluşum 1.2100 potansiyelini canlı tutacaktır.

Genel USD eğiliminin netleşmesini beklemek uzun vade açısından daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.
Henüz kalıcı EUR değerlenmesi beklentisinde olmamakla birlikte:


i. Avrupa Kurtarma Fonu’na ait haber akışı (çoğunlukla fiyatlamalara girmiş durumda),
ii. ECB’den gelen proaktif para politikası adımları (çoğunlukla fiyatlamalara girmiş durumda),
iii. Mevcut risk iştahının EUR üzerinden gerçekleşmeye devam edeceği düşüncemiz (çoğunlukla fiyatlamalara girmiş durumda ancak devam etmesini bekliyoruz),
iv. ABD dolarında alınan uzun yönlü pozisyonların çözülmekte olması gibi nedenlerle taktiksel talebin gündeme geleceğini düşünmemiz (Haziran ortasından bu yana devam eden beklentilerimiz, konsolidasyon sürecini yakından izliyoruz),
v. Fed’in benimsediği yeni çerçeve ile birlikte düşük faiz ortamının uzun süre devam edeceğini değerlendirmemiz ve bunun da –ek risk başlıkları oluşmadıkça- Amerikan doları zayıf ortamı destekleyeceğini değerlendiriyoruz (henüz fiyatlamalarda yer almıyor)

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma