ECB üzerinde varlık alım baskıları artıyor

29 Ekim ECB toplantısı öncesindeki hava, artan Covid vakaları ve kapatma önlemleri çerçevesinde pek de olumlu değil. Euro Bölgesi ekonomileri yavaşlıyor.

29 Ekim ECB toplantısı öncesindeki hava, artan Covid vakaları ve kapatma önlemleri çerçevesinde pek de olumlu değil. Euro Bölgesi ekonomileri yavaşlıyor. Euro bölgesi bileşik satın alma yöneticileri endeksi, Eylül’deki 50.4’ten Ekim’de 49.4’e geriledi ve kötüleşen koşullara işaret ederek 50 eşik değerinin hemen altına düştü. Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin problematik yapısı derinleşiyor, Covid önlemlerinin artması zorlukları da artıracaktır.

 

Eylül ayındaki toplantıda harekete geçilmemiş, PEPP tarafında herhangi bir ayarlama söz konusu olmamıştı. O zamanki dinamikler bu kadar kötü değildi, hatta güçlü EUR’nun yavaşlatıcı etkisinden bahsediyorduk. Ancak o zamandan bu zamana olan en büyük değişiklik kıta genelinde kontrol altına alınamayan Covid vakaları oldu. Her zaman altını çizdiğimiz bu risk, kış aylarından da önce gerçekleşti ve reel hayatta olduğu gibi ekonomide de bir ikinci dalga oluşturabilir. Salgın kontrol altına alınamadığı sürece parasal hamlelerin etkisi sınırlı kalacak ve asıl sorunları çözmeyecektir. Bu nedenle Lagarde konuşmasında, mali destek için yardım isteyecektir.

 

Avrupa’da Covid-19 vakaları arttı… Kaynak: Bloomberg

 

Ekonomide aşağı yönlü risklerin artması ile beraber, Eylül ayındaki ekonomik projeksiyonların iyimser noktada kaldığı görülmektedir. ECB, ekonomik beklentilerini iki toplantıda bir revize ediyor. Dolayısıyla ekonomik projeksiyon işi Aralık toplantısında. Varlık alımlarının, PEPP çerçevesinde genişletilmesi bir opsiyon olabilir. Bu toplantıda olması olasılığı da var, ancak ECB aksiyon almasa bile ilave genişleme seçeneğini aktif tutmaya devam edecek. Ancak dediğimiz gibi, para politikası zaten alabildiğine geniş ve Euro Bölgesi hükümetlerinin mali yardımları artırmaları gerekecek. Çünkü salgının ekonomik aktiviteyi vurduğu ve yeniden sokağa çıkma yasağı, olağanüstü hal gibi durumların geri geldiği bir ortamda finansal koşulların gevşekliğinin etkinlik yaratma olasılığı sıfır. Avrupa’nın sorunlarını aşması zor… Ekonomi yavaşlama döngüsüne girdi ve artan Covid vakalarının getirdiği kısıtlamalar problematik durumu derinleştirecektir. Avrupa Merkez Bankası üzerinde politika baskısı, hükümetler üzerinde de mali genişleme baskısı artıyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma