BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.(İnfo Yatırım)

Coronavirüs yardım paketine dair ABD Kongresi'nden çıkacak paket beklenirken dolar, yükselen euro ve düşen tahvil getirileri nedeniyle baskı altında kaldı. ABD'de yaşanan ekonomik iyileşmenin Avrupa'nın gerisinde kaldığına dair güçlenen görüş Euro’yu iki yılın en yüksek seviyesine yaklaştırdı. Euro iki kere 1,17 doları test ettikten sonra 1,1860 dolarda seyrediyor.

Petrol fiyatları, son 5 ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra dünya genelinde ve ABD'de artan coronavirüs vakalarının petrol talebinde yaşanacak toparlanmaya dair güvenle yükselişini sürdürüyor. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 46 dolara yükselmiş durumda.

Yurtiçinde ise TL likiditenin son bir yılda atılan adımlarla neredeyse yok olma noktasına geldiği Londra swap piyasasında gecelik TL faizi önceki gün %1.050'ye yükseldikten sonra dün tekrar geriledi. Swap faizi en son tam gün işlem olan 29 Temmuz'da %6,8, 30 Temmuz'da ise %30 seviyesindeydi. Likidite sıkışıklığı nedeniyle piyasada bulamadığı likiditeyi Türk varlıklarını elden çıkararak aşmak isteyen yabancıların satışıyla BİST100 endeksi hafta başında sert düşmüştü. Satış baskısı CDS ve tahvil bono piyasasında da gerçekleşmişti. Dolar/TL bu endişelerle 7 civarında baskı altında kalmayı sürdürüyor. BİST100 Endeksi önceki gün sert kayıpların ardından dünde yön arayışını sürdürürken endeks 1.070-1.150 aralığında sıkışmış görünüyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma