Altın 1770 Dolar/Onsun üzerinde kalıcı olmaya çalışıyor

Altın için pozitif hava devam ederken, 1770 dolar/onsun üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Sarı maden haftanın ilk işlem gününde geçen hafta kaydettiği 1779 dolar/ons seviyesini aşamasa da pozitif seyirle hareket ettiği bir seansı geride bıraktı.

Altın için pozitif hava devam ederken, 1770 dolar/onsun üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Sarı maden haftanın ilk işlem gününde geçen hafta kaydettiği 1779 dolar/ons seviyesini aşamasa da pozitif seyirle hareket ettiği bir seansı geride bıraktı. Dün Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemiye dair yaptığı açıklamalar piyasalarca takip edilirken, DSÖ risklere dikkat çekti. Koronavirüs salgınında en kötüsü henüz geride kalmadığını, aşının hiçbir zaman bulunamayabileceğini aktardı. Piyasaların bu açıklamalara tepkisi kısıtlı kalırken, altının tepkisi sınırlı pozitif oldu. Günü 1772 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, haftaya yüzde 0,2’lik kazançla başlamış oldu.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde günü yeşilde kapatmasına rağmen, 17,90 dolar/onsun üzerinde kalıcılık sağlayamadığı bir seansı daha geride bıraktı. Seansı 17,84 dolar/onstan tamamlayan beyaz maden, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,2’lik kazanç yazmış oldu.

 

Platin dünkü seansı 813 dolar/onstan tamamlayarak üst üste üçüncü gününü de yeşilde kapatmış oldu.

 

Paladyum 1913 dolar/onstan tamamladığı seansta, hanesine yüzde 1,2 kazanç yazarken 1900 dolar/onsun üzerine dönmüş oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dün haftanın ilk işlem günü olması dolayısıyla hacim açısından yüksek bir günü geride bırakırken, fiyatlar dünya fiyatların altında eksi 0,50-1 dolar/onsla seyretti. Borsa İstanbul’da toplamda 2182 kg altın, 969 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Okunma